1.1. אתרי אינטרנט ובסיסי נתונים

בראשית ימי האינטרנט, רוב האתרים באינטרנט היו אתרים סטטיים – האתרים הורכבו ממספר דפי HTML שהיו מקושרים אחד לשני. הסטאטיות של האתרים התבטאה בכך שכל גולש שנכנס אל האתר, ראה בדיוק את אותו הדף. שפת HTML מאפשרת לבונה הדף לעצב טקסט כרצונו, אולם בכל פעם שמשתמש ייכנס אל אותו הדף, הוא יראה בדיוק אותו דבר.

אתרים סטאטיים מאפשרים לבעל האתר להציג מידע לגולש, אולם עם התפתחות האינטרנט וגדילת אתרים, מופיעים יותר ויותר אתרים דינאמיים – המציגים מידע אישי לכל גולש. הדוגמא הנפוצה ביותר היא כל אתרי דואר הרשת, כגון hotmail ואחרים. Hotmail הינו אתר המציג לכל גולש תוכן דינמי – את האימיילים השייכים לו.

כיצד יוצרים אתר דינמי? בעזרת שימוש בשפות הפועלות על השרת, השולחות מידע לכל משתמש. השפות הפופולריות ביותר לצד שרת הן PHP, ASP ולאחרונה גם ASP.Net צוברת תאוצה.

שפות הפועלות בצד השרת מבצעות עיבוד על נתונים שונים בצד  השרת, ואז שולחות את התוצאה הסופית אל המשתמש.

כאשר אנחנו בונים אתר דינמי, מתעורר צורך לשמור נתונים על השרת – הנתונים יכולים להיות רשימת המשתמשים הרשאים להכנס לאיזור מסויים בשרת, רשימת הודעות שנשלחו בפורום הנמצא באתר, רשימת קבצים הנמצאת באתר והדוגמאות עוד רבות.

ניתן לשמור מידע זה בקובץ בצד השרת, אולם כיום נהוג לשמור את המידע בתוך בסיס נתונים. בסיסי הנתונים הנפוצים ביותר הם בסיסי נתונים טבלאיים התומכים בגישה אליהם על ידי שפת SQL.

בסיס נתונים טבלאי הוא בסיס נתונים בו המידע נשמר כטבלאות. כל אלמנט מידע מיוצג כשורה בטבלה. בבסיס נתונים אחד יכולים להיות מספר טבלאות.שפת השרת בה אנחנו משתמשים ניגשת אל הטבלאות השמורות על ידי פקודות בשפת SQL, ושולחת נתונים מהן אל המשתמש.

מאת: רוזית

שם

Microsoft VBScript runtime error '800a005e'

Invalid use of Null: 'Replace'

/document-details.asp, line 513